نهال گیلاس و آلبالو

نهال گیلاس و آلبالو هر دو بومى نواحى بین دریاى خزر و دریاى سیاه مى‌باشند و به احتمال زیاد بذر آنها در زمان‌هاى بسیار قدیم، توسط پرندگان به نقاط مختلف آسیا و اروپا برده شده است.نهال گیلاس و آلبالو خرید و فروش نهال گیلاس و آلبالو.نهالستان برگ سبز .
خرید نهال گیلاس و آلبالو .فروش نهال گیلاس و آلبالو. خرید و فروش نهال گیلاس و آلبالو نهال گیلاس و آلبالو .

گیاه‌شناسى نهال گیلاس و آلبالو

آلبالو با نام علمى Prunus cerasus و گیلاس با نام علمى Prunus avium هر دو از خانواده Rosacea مى‌باشند. در این گیاه گل کامل است و قسمت خوراکى میوه جدار رشد کرده تخمدان مى‌باشد.

شرایط اقلیمی و خاکی

این دو گیاه در مناطقى که به خاطر سرما براى زردآلو و هلو نامناسب هستند به‌خوبى رشد مى‌کنند و در مناطقى که داراى تابستان‌هاى خنک و خشک هستند بهتر رشد مى‌کنند. از نظر مقاومت در برابر سرما، گیلاس بین هلو و گلابى قرار دارد، در حالیکه آلبالو مشابه سیب است. احتیاج سرمائى آلبالو ۶۰۰ تا ۱۶۰۰ ساعت است،در حالى که گیلاس با ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ ساعت دماى کمتر از هفت درجه سانتى‌گراد از استراحت بیرون مى‌آید.نهال گیلاس و آلبالو.نهال گیلاس و آلبالو.
درخت گیلاسریشه‌هاى گیلاس و آلبالو، همانند سایر میوه‌هاى هسته‌دار، نسبتاً سطحى بوده به ۵/۱-۱ مترخاک نیاز دارند. براى گیلاس خاک‌هاى لمونى شنى و براى آلبالو خاک‌هاى لمونى رسى ارجح است. ریشه آلبالو در برابر خاک‌هاى مرطوب مقاومت بیشترى نشان مى‌دهد، عدم زهکشى به گیلاس آسیب وارد مى‌آورد.

تولید میوه

اکثر ارقام گیلاس خودسترون هستند و نیاز به درخت گرده‌زا دارند، در حالى که ارقام آلبالو معمولاً خودبارور مى‌باشند. گرده‌افشانى توسط حشرات انجام مى‌شود و هر دو گیاه براى تولید میوه کافى نیاز به کندوگذارى دارند. شکوفه‌ها، در هر دوى آنها به‌صورت جانبى روى سیخک‌هاى کوتاه شکل (نحوه تشکیل میوه گیلاس روى سیخک‌ها) ودر آلبالو روى شاخه‌هاى یک‌ساله نیز ایجاد مى‌شوند تا یک محصول اقتصادى تولید گردد و بدین لحاظ در این گیاهان تنک‌کردن ضرورتى ندارد. گل‌هاى آلبالو و گیلاس معمولاً بعد از سایر میوه‌هاى هسته‌دار باز مى‌شوند و این امر به‌خصوص در آلبالو باعث مى‌شود که گیاه از خطر سرماى دیررس بهاره در امان بماند.

نوع هرس

پیرایش (هرس) و تربیت کردن درختان گیلاس و آلبالو در ایران مرسوم نیست و در سایر نقاط دنیا نیز کوشش مى‌شود میزان پیرایش در سطح حداقل نگه‌داشته شود، زیرا پیرایش شدید به‌ویژه در سال‌هاى اولیه باعث دیر به‌بار نشستن گیاه و کم شدن گیاه و کم شدن مقدار محصول مى‌گردد. تربیت کردن این دو میوه به شکل شلجمى باعث مى‌شود که شاخه‌ها محکم‌تر گردند و برداشت (مکانیکی) آسان‌تر شود.

روش‌هاى تکثیر نهال گیلاس و آلبالو

نهال آلبالوازدیاد آلبالو و گیلاس، معمولاً از راه پیوند و گاهى به‌ روش قلمه‌گیرى و خوابانیدن انجام مى‌شود.
در ایران، از آلبالو تلخ نیز به خاطر مقاومت آن در برابر شرایط نامساعد خاک به‌عنوان پایه استفاده مى‌کنند. اندازه درختان پیوندی، بر حسب قدرت و رقم پایه، از خیلى بزرگ تا پاکوتاه تغییر مى‌کند.

  شرایط کاشت نهال گیلاس و آلبالو

فاصله کشت در درختان قوى گیلاس ۹-۷ متر و در آلبالو ۵/۷ -۶ متر مى‌‌باشد. تحت بهترین شرایط از یک هکتار باغ گیلاس و یا آلبالو، مى‌توان انتظار ۲۵-۲۰ تن محصول سالانه را داشت که البته به دلیل مساعد نبودن یک یا چند عامل محیطى و یا زراعى مقدار میوه تولید شده معمولاً بسیار کمتر از این حد مى‌باشد.

ارقام مهم

در ایران، حدود ۵۰ رقم گیلاس شناخته شده است که از مهم‌ترین ارقام مى‌توان:
گیلاس‌هاى سیاه مشهد، گیلاس تک دانه ، گلاس قرمز و زرد ارومیه  و آلبالوی مجارستانی را نام برد.

نحوه خرید

روش درخواست خرید محصول از نهالستان برگ سبز : برای خرید شما میتوانید به صورت مستقیم و بدون واسطه با شماره زیر تماس حاصل فرمایید .

شماره :۰۹۱۰۴۱۰۱۰۷۰ شماره :۰۹۳۰۶۳۶۳۰۰۵ به مدیریت مهندس رضا میرزایی

و همینطور شما خریداران محترم به منظور خرید نهال و همینطور دریافت لیست ارقام نهال ها و قیمت نهال ها میتوانید به نهالستان برگ سبزمراجعه نمایید و یا با شماره های 09144101070,09143338362 تماس حاصل فرمایید.(خرید نهال با تخفیف)

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *