نهال خرمالو 

نهال خرمالو،خرمالو،درخت خرمالو،خرمالو، دارای ارقام گوناگونی است که در مناطق مختلف دنیا گسترده است. در حال حاضر چند رقم خرمالو در ایران وجود دارد.

1-،خرمالو، فویوکاکی : میوه آن شبیه سیب گلدن و مقدار تانن آن کم است بطوریکه میتوان آنرا نزدیک به رسیدن و رنگ گرفتن مصرف نمود.

در میان باغبانان به ،خرمالوی سیبی، معروف است. مقدار محصول یک درخت بطور متوسط از 100-20 کیلوگرم در سال می باشد.

طول میوه ،خرمالو، cm 8 و شکل آن تقریباً گرد شبیه سیب و رنگ آن ابتدا زرد و بتدریج تغییر رنگ داده قرمز کم رنگ می گردد. وزن متوسط میوه ،خرمالو،از 90 تا 250 گرم می باشد.

در درختان جوان،خرمالو، میوه معمولاً درشت تر و در درختان مسن کوچکتر است. چنانچه در تابستانها آبیاری منظم گردد میوه درشت تر و مطبوعتر می گردد و وزن آن افزایش می یابد .که رقم خرمالو، از این نوع دارای میوه کوچکتر و بذر زیاد بوده و اوایل فصل هنگامیکه سایرین هنوز رنگ نگرفته اند مصرف می گردد، رنگ برگ این نوع ،خرمالو،در فصل پاییز به رنگ قرمز ارغوانی در می آید.

و چند نوع دیگر

2- ،خرمالو،هاشیاکاکی : میوه آن شبیه ارقام معمولی ،خرمالو، بوده ولی اندازه آن بستگی به میزان محصول درخت ، آب و هوا ، رطوبت خاک و حاصلخیزی آن دارد .

بطوریکه هر قدر محصول زیادتر باشد کوچکتر و هر چه محصول کمتر اندازه آن بزرگتر می شود. رنگ میوه ،خرمالو،بالنسبه تیره تر از ،خرمالو، معمولی بوده و برگهای آن نیز درشت تر می باشد. میوه آن چهارگوش تر و قسمت بالای آن فرو رفته تر از میوه ،خرمالو، معمولی است.

3- ،خرمالو،هیاکوم : فرم میوه شبیه قلب مخروطی کشیده است ، ابتدا زرد و بتدریج تغییر رنگ داده به رنگ جگری خوشرنگ تبدیل می گردد. محصول آن کمتر از ارقام دیگر است طول متوسط میوه 10 سانتیمتر، ضخامت میوه 10 سانتیمتر و وزن آن از 250 تا 300 گرم می باشد.

میوه این رقم از ارقام دیگر درشت تر است. کیفیت میوه آن پس از رسیدن کامل، بسیار مطبوع و لذیذ خواهد بود.

4- ،خرمالو، معمولی یا ایرانی : در بسیاری از مناطق ایران می روید .و مقدار قند و مواد ژله ای در آن مطبوعتر بوده و به علت سازگاری با محیط از ارقام دیگر بیشتر محصول می دهد .و وزن یک عدد میوه بطور متوسط از 80 تا 180 گرم بالغ می گردد.

میوه گرد و پهن بطول 5/6- 5/5 سانتیمتر و عرض 8 سانتیمتر است.

5- خُرمندی یا کلهو : یک نوع از ارقام خرمالو است که بطور وحشی و خودرو در جنگلهای شمال می روید. درختی است متوسط و حداکثر ارتفاع آن در مناطق جنگلی تا 25 متر و تنه بدون سرشاخه حداکثر تا 15 متر می رسد.

برگهای آن بسته به رویشگاه متغیر و کشیده و بیضی شکل است، رنگ برگهای جوان سبز براق و برگهای پیر تیره می باشد.قد آن نیز کوچک یا بزرگ می باشد. خُرمندی درختی است بسیار پر شاخ و برگ و پر چوب ، میوه آن کوچک و به اندازه فندق می باشد.پوست تنه با ضخامت متوسط و دارای شیارهای نسبتاً سطحی و چوب پنبه ای و رنگ آن خاکستری روشن و قسمت داخلی به رنگ کبود مایل به خاکستری تیره می باشد.

شرایط اقلیمی مناسب برای رشد درختان،خرمالو :

درخت خرمالو در نقاط نسبتاً گرم و مرطوب بهترین محصول را می دهد. بنابراین در مناطق گرم و خشک باید بطور مرتب آبیاری شود تا رطوبت مورد نیاز درخت تأمین گردد.

مطلوبترین دمای محیط برای رشد میوه خرمالو :در طول فصل رشد به دمای 22-16 درجه سانتیگراد نیاز دارد و هوای آفتابی برای رسیدن میوه لازم است.

میزان تحمل درختان خرمالو به سرمای زمستان :

در زمان خواب درخت، مقاومتش به سرما خوب و برخی از ارقام تا 15- درجه سانتیگراد را تحمل می نمایند. گلهای خرمالو حدوداً یک ماه پس از شروع فصل رشد باز می شوند .به همین دلیل معمولاً اغلب از آسیب سرما مصون هستند.

نیاز سرمایی خرمالو با 500-100 ساعت دمای کمتر از 7 درجه سانتیگراد برآورده می شود.

خاک و PH مناسب برای رشد درختان خرمالو :

خاکهای متوسط نظیر خاک لوم و شنی لومی مناسب این گیاه است اگر در خاک سنگین کشت گـــردد، .اکثر میوه ها ریزش می نماید ، زهکشی برای این گیاه مهم است، در کل، طالب اراضی عمیق و قوی است ،

خــاکهای آهکی برای این درخت مناسب نیستند و در صـــورت کـاشت، بـرگ درخت ریز و زرد رنگ می شود. PH مناسب برای درختان خرمالو 8/6-6 می باشد، در خاکهای با PH بالاتر جذب آهن و منگنز با مشکل مواجه و برگهای جوان علائم کمبود نشان می دهند.

خرمالو به شوری آب و خاک حساس بوده و در اثر شوری درخت، دچار کاهش رشد شده و نهایتاً از بین خواهد رفت.

خاک

خاک مناسب برای درخت خرمالوخاک مناسب برای درخت خرمالو باید سبک و قابل نفوذ به آب و حاصلخیز باشد. بهترین خاک برای درخت خرمالو، خاک‌ مرطوب و خنک است .که اصولاً باغات قدیمی که خاک‌های حاصلخیزتری دارند بهتر جواب می‌دهند.

به همین دلیل بهتر است افرادی که می‌خواهند اقدام به کشتدرخت خرمالو نمایند داخل باغچه منازل را از خاک باغات قدیمی پر کنند. علت موفقیت کاشت درخت خرمالو در بعضی از منازل همین امر است. زیرا بعضی از افراد برای باغچه منازل از خاک مراتع استفاده می‌کنند که برای کاشت و پرورش این گیاه مناسب نیست .

نگهداری از نهال خرمالو

درخت خرمالو نیاز به کودهای دامی فراوان دارد. اما به این نکته نیز باید توجه داشت که از کودهای پوسیده دامی استفاده گردد و نه از کودهای تازه و نپوسیده.

همچنین بهتر است داخل منازل به دلیل این که حجم خاک باغچه کم و محیط رشد ریشه محدود است. جهت تغذیه درختان خرمالو از کودهای نیمه آلی به نام ورز استفاده گردد.

در اسفند ماه پس از رفع سرمای زمستان به ازای هر درخت خرمالو 4 تا 5 کیلوگرم ورز در سطح باغچه پخش می‌کنند و عمل شخم‌زنی را انجام می‌دهند.

پرورش دهندگان باید برای دو نکته ذیل اهمیت ویژه‌ای قایل شوند:

1- از کودهای پوسیده دامی استفاده شود.

2- شخم سطحی باشد.این دو مورد از عوامل موفقیت در پرورشدرخت خرمالو محسوب می‌شود . خاک باغچهجهت پرورش درخت خرمالو حتماً باید عمل زهکشی به خوبی انجام شود. در زمانی که آبیاری باغچه صورت می‌گیرد حدود 30 تا 40 دقیقه بعد باید آب به خوبی در خاک نفوذ کرده باشد.

چنانچه آب بیش از این زمان در باغچه بماند، عمل زهکشی نامطلوب بوده و باید خاک اصلاح گردد. وگرنه به مرور زمان درخت خرمالو بر اثر, عدم زهکشی مناسب آسیب دیده و با ریزش برگ یا میوه و یا خشک شدن همراه می‌شود. به هر حال خاک زمین پرورش درخت خرمالو باید دارای بافت متوسط و حاصلخیز باشد و عمل زهکشی را به خوبی انجام دهد .

روش درخواست خرید محصول از نهالستان برگ سبز :

برای خرید نهال های انواع درخت شما میتوانید به صورت مستقیم و بدون واسطه با شماره زیر تماس حاصل فرمایید .

شماره :09104101070 شماره :09306363005 به مدیریت مهندس رضا میرزایی.

و همینطور شما خریداران محترم به منظور خرید نهال و همینطور دریافت لیست ارقام نهال ها و قیمت نهال ها میتوانید به نهالستان برگ سبزمراجعه نمایید و یا با شماره های 09144101070,09143338362 تماس حاصل فرمایید.(خرید نهال با تخفیف)

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *