نهال به شاهرود

نهال به شاهرود,نهال به نام انگلیسی Quince از خانواده Rosaceae و از جنس Cydonia بوده .که تنها یک گونه با نام Vulgaris را داراست و بومی ایران و ترکمنستان میباشد.
بِه درخت کوچکی است به ارتفاع حداکثر 5 متر، از 5-4 سالگی میوه تولید می کند. و عمر آن به 50 سال می رسد. شاخه های جوان نهال به شاهرود، برگهای نهال به شاهرود و پشت میوه از کرکهای نرم سفید یا خاکستری مایل به قهوه ای پوشیده شده است.

مشخصات ظاهری

در نهال به شاهرود برگهای تخم مرغی یا تقریباً گرد یا بیضی نوکدار با قاعده گرد.گلها درشت و صورتی مایل به سفید، گلبرگها تخـم مرغی دارای 5 کاسبرگ،. 5 گلبرگ وگلهـای خـود بارورند. گلـها در انتهـای شاخکهای برگدار ظـــاهر می شوند. میوه نهال به شاهرود بر حسب رقم گرد، تخم مرغی، گلابی شکل با رنگ زرد طلایی .و در بعضی ارقام مایل به سبز و کرکدار است.

اقلیم :

/درخت بِه/ در مناطق سردسیر و گرمسیر معتدل قابل کشت می باشد نیاز سرمایی بِه از سایر میوه های دانه دار کمتر است و بین 100 تا 450 ساعت زیر 7 درجه سانتیگراد می باشد. ظــهور شکوفه های نهال به بسیار دیرتر از سایر میوه ها است. بهمین دلیل خطر سرمازدگی بهاره در این نهال  بسیار کم است.

خاک مورد نیاز نهال به :

خاکهای نیمه سنگین رسی و شنی برای کشت/ درخت بِه/ مناسب است. خاکهای آهکی موجب عدم جذب آهن و ابتلا به زردی می شود که این حالت در اراضی سنگین و زه دار هم مشاهده می شود. درخت بِه، به شوری خاک و آب مقاومتر از سایر میوه های دانه دار است. بِه تا حدودی به خشکی مقاوم است.

ازدیاد

/درخت بِه/ پیوند قابل تکثیر است. پایه های بذری/ نهال بِه /برای ارقام مرغوب به، زالزالک برای اراضی نامناسب. و آهکی و Qb ، Qa وQc پایه های مناسب/ بِه/ می باشند. نوع پیوندهای شکمی و اسکنه ای در نهال بِه متداول است.

کاشت نهال به شاهرود:

فواصل کاشت نهال به شاهرود معمولاً 5*5 یا 6*5 در نظر گرفته می شود. اصولاً درختان بِه، به هرس زیادی احتیاج ندارند .ولی برای فــرم دهی نهال به باید از ارتفاع 100-70 سانتیمتری زمین سربرداری شــــوند. و در سال دوم 5-4 شاخه در اطراف شاخه اصلی انتخاب و بقیه حذف شوند.

ارقام نهال بِه

در ایران حدود 10 رقم بِه شناسایی شده که مهمترین آنها عبارتند از : بِه اصفهان، بِه نیشابور، بِه ترش آذربایجان، بِه مظاهری، بِه حاجی رفیعی

برداشت درخت به

نهال به شاهرود از اوایل مهر ماه تا اواخر آبان برداشت می شود. که معمولاً در میان میوه های ســردسیری آخـرین میوه ایست که می رسد. برداشت نهال به شاهرود با دست انجام می شود .و زمان برداشت وقتی است که رنگ میوه زرد و زرد طلایی شده باشد.

مصارف نهال به شاهرود

میوه بِه بعنوان تازه خوری مصرف ندارد .و حدود 90% آن در صنایع مربا سازی و تهیه شربت کاربرد دارد. دانه به مصرف طبی دارد و در تخفیف سرفه، سینه درد از قدیم متداول بوده است.

آفات و بیماریهای بِه

آفات : از مهمترین آفات نهال به شاهرود میتوان به کرم بِه اشاره نمود که دارای چندین نسل در طول فصل رشد می باشد.
بیماریها : از مهمترین بیماریهای نهال به شاهرود در استان میتوان به پوسیدگی سفید ریشه اشاره نمود.

نیاز های نهال به شاهرود برای گلدهی و تولید میوه

نهال به شاهرود در همه نوع خاک ها رشد می کند , اما خاک سبک و دارای رطوبت و حاصلخیزی کافی را ترجیح می دهد.این نهال در شرایط نور کامل آفتاب بسیار خوب رشد می کند. درخت به اگرچه در شرایط کمی سایه خوب رشد می کند , اما میوه کافی نمی دهد وقتی در چنین شرایطی قرار گیرد.

فصل رویش

ارقام مختلف نهال به شاهرود شرایط خاص خود را برای رشد و میوه دهی دارند. آفات و بیماری درختان سیب و گلابی می توانند درخت به را نیز مورد حمله قرار دهند. درخت به برای رشد و میوه دهی به فصل رویش طولانی , آب کافی و برنامه سمپاشی علیه افات و بیماری ها نیاز دارد.

خاک

نهال به شاهرود در خاک های قلیایی به کمبود آهن حساس است. و به همین خاطر خاک های اسیدی را بیشتر دوست دارد.وزش باد های تند می تواند به درخت به اسیب رساند و از ادامه میوه دهی درخت جلو گیری نماید. احداث بادشکن در مناطق دارای وزش باد های تند لازم می باشد.

نحوه نگهداری

با وجودیکه درخت به برای گرده افشانی به درخت گرده دهنده نیاز ندارد .اما کشت چند رقم ازنهال که موجب میوه دهی بهتر درخت به می شودتوصیه می گردد.کود دهی ازت به مقدار زیاد می تواند سبب تولید پاجوش های زیاد نماید که این پاجوش ها می توانند درخت را ضعیف نمایند.

نهال به شاهرود با عناصر غذایی کم در زمان برداشت , میوه زیادی نمی دهد. رشد ناقص میوه به بواسط ابیاری کم یا عدم ابیاری در زمان نیاز درخت به اب ,می باشد.کود دهی درست در طی زمستان و بهار می تواند غذایی کافی در اختیار گیاه قرار دهد.

روش درخواست خرید محصول از نهالستان برگ سبز :

برای خرید نهال های انواع درخت شما میتوانید به صورت مستقیم و بدون واسطه با شماره زیر تماس حاصل فرمایید .

شماره :09104101070 شماره :09306363005 به مدیریت مهندس رضا میرزایی.

و همینطور شما خریداران محترم به منظور خرید نهال و همینطور دریافت لیست ارقام نهال ها و قیمت نهال ها میتوانید به نهالستان برگ سبزمراجعه نمایید و یا با شماره های 09144101070,09143338362 تماس حاصل فرمایید.(خرید نهال با تخفیف)

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *