نهال شلیل انجیری

نهال شلیل انجیری با نام علمی Prunus persica nucipersica که در زبان انگلیسی به آن Donut Nectarines می‌گویند که به خاطر شکل شبیه دونات آن می‌باشد.

میوهٔ شلیل انجیری دارای شکل متمایزی می‌باشد. اندازه آن متوسط است و شبیه میوه هلو انجیری می‌باشد. ولی برخلاف آن فاقد پرز می‌باشد. درخت آن از ارقام زود بازده و جدید شلیل است. میوه آن در اواخر تیرماه می‌رسد.  عمر اقتصادی درخت آن ۱۰ سال برآورد می‌شود و میوه‌ای تابستانی است.

برای احداث ابتدا باید زمین مورد نظر را تسطیح کرده و به عمق 60سانتیمترشخم میزنیم. پس ازشخم اقدام به زدن جوی های کوچک(جوی خربزه)با فاصله ی 4.5تا5مترازیکدیگرمیکنیم. (4.5برای باغ های کوچک/5برای باغ های بزرگ) پس از زدن جوی ازیک سابسویلر(زیرشکن)یک تیغه به ارتفاع 1.20تا1.5متری برای شکافتن داخل جوی ها استفاده می کنیم.

با این کار دیگراحتیاج به کندن گودال بزرگ نداریم. برای کاشت برداشتن 2بیل خاک کافی است. سپس به فاصله 1.5مترازیکدیگراقدام به کاشت میکنیم. هرسه درخت باید2درخت اول هلو یا شلیل و1درخت گلابی یا سیب باشد

کشت نهال شلیل انجیری:

دراین روش کاشت هم هزینه کندن گودال تقریبآبه 0میرسد. هم درزمان صرفه جویی میشود. و هم رشد درخت فوق العاده میشود. با این روش درخت هلو یا شلیل میتواند دریکسالگی به بارنوبربنشیند.

اگرباروش قرق آبی آبیاری میکنید، درسال اول دراین باغ میتوانید هرنوع محصول صیفی که دلخواه تان است بکارید. که این کاربرای تقویت درخت نیزخیلی مفید است. اما درسال دوم فقط میتوانید اقدام به کاشت هندوانه کنید. چون درسال دوم بخاطرشاخ وبرگ زیاد درخت بر زمین سایه می اندازد.

اگر قصد دارید این باغ یا هرباغ دیگررا به صورت قطره ای آبیاری کنید. برای اینکه ازشرعلفهای هرز درامان باشید. در پایین تنه هردرخت یک بطری نوشابه 1.5لیتری را به صورت در باز و برعکس درعمق 20 تا 30 سانتیمتری قرار دهید. سپس ته بطری را بازکرده  و قطره چکان لوله آبیاری را درون آن قرار دهید. با این کارچون آب به درون بطری ودرعمق 20 تا 30 سانتیمتری ریخته می شود. بنابراین رشد علفهای هرز به حداقل خود می رسد.

نکته:

مهم ترین مساله برای افرادی که به کار باغداری درختان مشغول هستند. اطلاع از زمان دقیق سم پاشی آنها می باشد. برای سم پاشی درختان هلو و شلیل : آبان : برای پیشگیری بیماریهای قارچی ( لب شتری و غربالی ) سمپاشی با ترکیبات مس بعد از ریزش برگها به نسبت سه تا پنج در هزار اسفند : روغن ولک ( بمیزان۵/۱-۲ لیتر در ۱۰۰ لیتر آب ) با مخلوطی ازحشره کش دورسبان یا اتیون ( ۱۵۰ سی سی در ۱۰۰ لیتر آب )

فروردین : بهنگام تورم جوانه ترکیبات مس ( ۳ تا ۵ در هزار) برای پیشگیری بیماری غربالی و لب شتری اردیبهشت : برای پیشگیری سفیدک حقیقی در هلو بخصوص رقم انجیری و شلیل سموم ترکیبی ( کاپتان یا بنومیل یا توپسین ام با قارچ کشهای جدید توپاس و یا انویل) ( به نسبت ۱۲/۵ سی سی توپاس و ۵۰گرم بنومیل یا توپسین ام )در ۱۰۰ لیتر آب یا قارچ کش جدید کولیس ( نیم در هزار ) یا دومارک ( ۰/۳ در هزار ) یا استروبی ( ۰/۲ در هزار)

توجه:

در صورت شیوع شته سبز اضافه نمودن یکی از حشره کشهای سیستمیک متاسیستکس یا پریمور یا کنفیدور یا موسپیلان توصیه میگردد. خرداد : در صورت شیوع سفیدک حقیقی تکرار با قارچ کشهای فوق الذکر

توجه :

 محلول پاشی با کود مایع همراه سموم  در رنگ و طعم و کیفیت میوه اثر فوق العاده دارد. یکی از آفات مهم درختان هسته دار شپشک نخودی ( که در اصطلاح محلی شته خونی میگویند ) میباشد. که در اواخر زمستان سمپاشی روغن ولک ( دو لیتر در صد لیتر آب ) به همراه یکی از حشره کش های اختصاصی نفوذی مثل دورسبان یا اتیون یا آدمیرال و تکرار آن بعد از گلدهی فقط سمپاشی با حشره کش های فوق براحتی قابل کنترل است.

هنگام شیوع بیماری غربالی و لب شتری که بیشتر در فصول بارانی اتفاق میافتد، تکرار سموم ترکیبات مس یا کاپتان ( ۳ در هزار ) توصیه میشود.

برنامه نگهداری #شلیل انجیری#:

در دوره خواب درختان جهت مبارزه با بیماریهای پوسیدگی قهوه ای ، پیچیدگی برگ هلو و لکه غربالی کاربرد مس تثبیت شده توصیه می شود.
برگ های ریزش یافته و میوه های خشک و مومی شده روی درختان منابع انتقال بیماریها به سال آینده می باشند. بنابراین تمیز کردن باغ از این منابع آلودگی با چیدن میوه های مومی شده از درختان و زیر خاک کردن برگهای ریزش یافته با عملیات خاک ورزی در دوره خواب درختان انجام می شود.
شلیل را زودتر از درختان میوه دیگر هرس می کنند. میوه دهی در این درختان میوه در شاخه سال آخر صورت می گیرد. در هنگام هرس حدود یک دوم رشد شاخه سال جاری را قطع می کنند.
سمپاشی نوبت اول مس تثبیت شده بعد از ریزش برگها و سمپاشی نوبت دوم تقریباً در اواسط دی ماه با کاربرد مس تثبیت شده توصیه می شود.

توجه:

در دوره خواب درختان میوه شلیل روغن را ترجیحاً با یک حشره کش بکار می برند.

در صورت مشاهده بیماری پوسیدگی قهوه ای درختان هلو و شلیل در سالهای قبل ، از قارچکش مناسب از زمان گلدهی به بعد بسته به شدت احتمال حمله بیماری یک یا چند نوبت استفاده کنید.
در فصل بهار ، علف های هرز سبز شده در سایه انداز درختان میوه به عنوان گیاهان میزبان آفات از قبلا تریپس عمل نموده. و موجب حمله بیشتر آفات به گل و میوه جوان درختان می شوند. و در ضمن این علف های هرز با جذب آب و عناصر غذایی با درختان میوه رقابت می کنند. بنابراین کنترل علف های هرز سایه انداز درختان توصیه می شود.
در اواخر بهار در صورت مشاهده علائم شدید بیماری پیچیدگی برگ هلو درختان هلو و شلیل به تقویت درختان بعد از برداشت میوه به تقویت درختان جهت داشتن بار میوه خوب در سال آینده ادامه دهید.

روش درخواست خرید محصول از نهالستان برگ سبز : برای خرید نهال های انواع درخت شما میتوانید به صورت مستقیم و بدون واسطه با شماره زیر تماس حاصل فرمایید .

شماره :09104101070 شماره :09306363005 به مدیریت مهندس رضا میرزایی.

و همینطور شما خریداران محترم به منظور خرید نهال و همینطور دریافت لیست ارقام نهال ها و قیمت نهال ها میتوانید به نهالستان برگ سبزمراجعه نمایید و یا با شماره های 09144101070,09143338362 تماس حاصل فرمایید.(خرید نهال با تخفیف)

نهال شلیل انجیری، نهال شلیل مغان، نهال شلیل شس، نهال شلیل رفعتی، نهال شلیل سینه

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *